Mevsimsel Saç Dökülmeleri Hakkında Her Şey

Her türlü saç dökülmesi stresli olabilir, ancak mevsimsel saç dökülmesi genellikle ciddi bir sorun değildir. Bununla birlikte, “mevsimsel saç dökülmesi” terimi, tahmin edebileceğinizden daha karmaşıktır, o yüzden bunun gerçekte ne anlama gelebileceğini biraz açmakta fayda var.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Neden Olur?

Mevsimsel dökülmenin kesin nedeni belirsiz olsa da bazıları yaz aylarında, özellikle Temmuz ayında saça daha fazla yüklenildiği (güneş, deniz ve havuz suyu, şekillendiriciler vb.) için olduğu görüşünde… Bu süre zarfında saç telojen veya dinlenme evresindedir. Telojen evresindeki tüyler tipik olarak yaklaşık 100 gün sonra dökülür. Ancak korkmayın, sağlıklı bir saç kökü büyüme evresine geri döner.

Saç Dökülmem “Mevsimsel” mi?

İlk olarak, yaz sonunda daha fazla saç dökülmesi demek mevsimsel saç dökülmesi demek değildir. Aslında saçınıza zarar veren yaz alışkanlıklarından kırılmalar yaşıyor olabilirsiniz. Yaz güneşi ve sıcağı, denizin tuzlu suyu ve klorlu havuz suyu zamanla saçınıza zarar verebilir. Bu saç dökülmesi, genellikle saç folikülünün dökülmesi yerine saç telinin bir yerindeki kırılmadan kaynaklanır ve saç hacmindeki olası azalma, kırılma yerine saç dökülmesi gibi görünür.

Bu ve benzeri durumlar, rutin tarama ve şekillendirme ile birleştiğinde normalden daha fazla saç dökülmesine neden olabilir. Bu normalde yaz boyunca süregelen durumların sonunda meydana geldiğinden genellikle mevsimsel saç dökülmesi olarak görülür. Aynı zamanda sağlıksız bir şekilde yapılan diyetler de saç dökülmelerine sebebiyet verebilir. Bazı sağlık alışkanlıklarının saçınızdaki etkilerini göstermesi ise birkaç ayı bulabilir. Beslenme değişiklikleri, sağlıklı bir şekilde ele alınmazsa, iklimsel değişimle birlikte saç dökülmesinde artış olabilir.

Çok Fazla Saç Döktüğünüzü Nasıl Anlarsınız?

Saçlar doğal büyüme, dinlenme ve dökülme döngüleri yaşar, bu nedenle yanlış bir şekilde değerlendirmek ve sadece rutin bir aşama veya bazı kötü (ama geçici) sağlık alışkanlıklarının sonucu olduğunda durumu saçınızın çok fazla döküldüğüne yormanız olasıdır. Neyse ki, kolay bir test, yaşadığınız saç dökülmesinin normal, geçici mevsimsel veya daha ciddi saç dökülmesi olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir:

    1. Saçınızı yıkamadan veya taramadan önce parmaklarınızı genişçe açın ve saç derinize yakın bir şekilde aşağı doğru kaydırın. En iyi sonucu elde etmek için en çok kullandığınız eliniz ile yapın.
    2. Parmaklarınızı gevşek bir şekilde kapatın ve ardından saçınızı kökten uca tarayın.
    3. Daha sonra elinizdeki saç tellerini sayın. Saç tellerini boş bir kağıda koyarsanız bunu daha kolay yapabilirsiniz.
    4. 1-3 arası adımları her seferinde kafa derinizin farklı bir bölümüne odaklanarak beş kez tekrarlayın.

Sonuçlar:

0-10 Saç teli – Normal saç dökülmesi

11-20 Saç teli – Normalden fazla olsa da bu, kötü beslenme veya sağlık alışkanlıkları nedeniyle mevsimsel veya geçici saç dökülmesi olabilir. Sağlıklı saçlar veya beslenme değişiklikleri için takviyeler yardımcı olabilir.

21+ Saç teli – Normalden daha fazla saç dökülmesi. Son birkaç aydır uğraşıyor olabileceğiniz herhangi bir fiziksel zorlamayı, duygusal stresi ve/veya sağlık ve diyet değişikliklerini gözden geçirin. Ayrıca bir doktora danışmak da iyi bir fikir olabilir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer?

Saç, her zaman için büyüme, dökülme ve dinlenme döngülerinden geçer. Her saç teli bunu farklı zaman çizelgelerinde yapar. Bu yüzden tüm saçlarınız aynı anda dökülüp yeniden aynı anda çıkmaz.

Bununla birlikte, ilkbaharda daha sıcak hava ve artan güneş ışığı, yılın herhangi bir zamanında olduğundan daha fazla saç teli için bir büyüme evresini tetikleme eğilimindedir. Soğuk havalarda ise genellikle dökülme ve dinlenme aşamaları gerçekleşir. Saç telleri tipik olarak yaklaşık üç ay dinlendiğinden, bu mevsimsel saç dökülmesi türü genellikle sadece üç ay sürer (birkaç hafta fazla veya eksik).

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nasıl Azaltılır?

Normal döngüsel dökülmeye bağlı mevsimsel saç dökülmesi için pek bir şey yapılamaz. Bununla birlikte, “mevsimsel” saç dökülmesi, yaz diyeti ve yaşam tarzı alışkanlıklarının ve saç kırılmasının bir sonucu olduğunda, mevsimsel saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabilecek birkaç şey vardır.

Saçınızı kestirin

Bu kulağa mantıksız gelebilir, ancak iyi bir saç kesimi, özellikle sıcak mevsimde yıpranan saçların daha iyi görünmesini sağlayabilir.

Saçınızı yormayın

Saçınız tüm yaz boyunca güneşe, deniz ve havuz suyuna fazlasıyla maruz kaldıysa, saç kurutma makinesi, düzleştirici, saç maşası ve güçlü şekillendiricilere ara vererek daha fazla kırılma ve dökülmeyi önleyebilirsiniz.

Dökülme karşıtı ürünlerini deneyin

Buna hem saç büyümesini destekleyen besin takviyeleri hem de saç görünümünü kalınlaştıran veya vitamin açısından zengin ürünler de dahildir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dön
Hoşgeldiniz

Mineaderm

Takip Et ve Bizimle Sosyalleş
tr_TRTurkish