Cilt Bakımında Bütüncül Yaklaşım Nasıl Uygulanır?

Cilt bakımında bütünsel yaklaşım, cildinize tüm yönleriyle tam olarak bakmanız anlamına gelir. Günlük cilt bakım rutininizin bir parçası olan bütünsel yaklaşımla herkes sağlıklı ve doğal olarak ışıldayan bir cilde sahip olabilir! Cildinize hem içeriden hem de dışarıdan daha kalıcı bir etki ile bakım yapar. Cilt bakımında bütünsel yaklaşım, sadece cildinize değil, tüm vücudunuza fayda sağlayacaktır.

Cildiniz vücudunuzdaki en büyük organ olmakla birlikte vücudunuzda fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak neler olup bittiğine dair bir işaret verir. Günlük cilt bakım rutininize bütüncül yaklaşımla daha sağlıklı, daha genç ve daha canlı bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Kaliteli bir cilt bakım ürünü bazı cilt problemlerinizi bir süreliğine çözebilir, ancak sadece ve sadece cilt bakımında bütünsel yaklaşım sürdürülebilir bir çözüm sunar. Cildinize hem içten hem de dıştan özen gösteren günlük bir cilt bakım rutinine sahip olmak daha kalıcı etkilere sahip olacaktır.

Bu yazının amacı, günlük cilt bakım rutininize kolayca ekleyebileceğiniz basit adımlar sunmaktır. Bunu yaptığınızda, yalnızca cildiniz iyileşmekle kalmayacak, faydaları hayatınızın daha fazla alanına yayılacaktır.

Bütüncül Yaklaşım Nedir?

Bütünselliğin tanımı, bir bütün olarak incelenmesi gerektiği fikriyle ilgilidir. Bütünsel bir yaklaşım, bir şeye tüm yönleriyle tam olarak bakmak anlamına gelir. Bu da sosyal faktörleri göz önünde bulundurarak kişinin fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığı da dahil olmak üzere bütününe hitap etmek demektir. Kısaca sağlıklı ve mutlu yaşamamızı sağlayan her şeyi kapsar.

Bir varlığın tüm bileşenlerinin birbirine bağımlı olduğu ve genel sağlığa kavuşmak ve bedenimizin, zihnimizin ve ruhumuzun sağlıklı ve mutlu bir versiyonunu yaratmak ve sürdürmek için bütünsel yaklaşımı benimsemek gerekir.

Bütüncül Yaklaşımın Cilt Bakımına Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımında bütüncül yaklaşım ile sadece cildiniz daha sağlıklı ve genç görünmekle kalmaz. Tüm vücudunuz bundan faydalanacak ve haliyle yaşam kaliteniz tüm yönleri ile artacaktır.

Çoğu insan daha fazla enerjiye sahip olduğunu fark eder. Ruh halleri düzelir. Genel sağlıkları iyileşir. Elbette herkeste yaratacağı olumlu etkiler farklılık gösterebilir.

Güzellik cildin derinliğinden daha fazlasıdır” diye popüler bir söz vardır. Gerçekten de gerçek güzellik fiziksel görünüşün ötesine geçer. Kişinin zihnini ve esenlik duygusunu kapsar ve bu nedenle içten dışa yayılır.

Cilt hassasiyeti, kuruluk, kırışıklıklar, pigmentasyon, akne vb. gibi cilt sorunlarının semptomları üzerine yalnızca bir “yara bandı” yerleştirmeye çalışmak yerine, bu sorunların altında yatan nedenleri ele almaya çalışır.

Bu nedenle, bütünsel cilt bakımında birçok kez, bölgesel cilt bakım ürünlerinin uygulanması, oral takviye veya bizim ‘yenilebilir cilt bakımı’ olarak adlandırdığımız şeyle birleştirilir.

Cilt

Cilt içten dışa doğru büyür. Hayatınız boyunca cildiniz sürekli olarak iyi veya kötü yönde değişecektir. Esasında, cildiniz neredeyse her 27 günde bir kendini yenileyecektir. Bu koruyucu organın sağlığını ve canlılığını korumak adına uygun cilt bakımı olmazsa olmazdır.

Cildiniz beslenme, alkol, sigara, kirlilik, kimyasallar, stres, duygularınız ve hatta zihin yapınız gibi birçok faktörden etkilenir.

Sağlıklı Yaşlanma – Öz Bakım Yaparak

Şunu netleştirelim: Her yaşın bir güzelliği vardır. Güzelliğin tanımını yalnızca gençlikle sınırlandırmak, vizyonumuzu bu kadar çok merak ve güzellik çeşitliliğine karşı kör eder.

Popüler kültür klişeleri bir yana, birçok insanın yaşlandıkça daha iyi görünme eğiliminde olduğunu görebilirsiniz. Yine, bir klişe gibi gelebilir, ancak güzellik gerçekten görünenden daha fazlasıdır. Gerçek, kalıcı güzellik beden-zihin-ruh üçlemesini kapsamalıdır. Bir an için düşünün: İdeal olarak, bir kişi olgunlaştıkça ve geliştikçe güzellik daha fazla derinlik kazanır.

Yaşı ne olursa olsun, çoğu insan, zamansız ve yaşlanmayan kalbi ve ruhu yansıtan yaşamın canlılığı ve coşkusu ile ışıldayan sıkı, sağlıklı bir cilde sahip olmak ister.

İyi haber şu ki, sağlıklı ve zarif bir şekilde yaşlanmak kesinlikle mümkün. Bununla birlikte, hiç kimse bir başkası için bu süreçten geçemeyeceğinden, bu tam bir öz sorumluluk gerektirir. Kişinin bedenine, zihnine ve ruhuna bir bütün olarak özen göstererek, onu sağlıklı besinler, iyi cilt bakımı, iyi yaşam tarzı seçimleri ve alışkanlıkları ile besleyerek, sağlıklı yaşlanma herkesin kendi başına yapabileceği bir şeydir.

Beslenme

Cildiniz, yediğiniz yiyecekleri, yeni bir cilt oluşturmak ve kendini onarmak için yapı malzemesi olarak kullanır. Cildin ihtiyaç duyduğu besinlerle dolu yiyecekler yediğinizde, cildiniz sağlıklı, esnek ve pürüzsüz bir şekilde gelişecektir.

Aslında, birçok cilt rahatsızlığı, cildin ihtiyaç duyduğu doğru türdeki besinlerin eksikliğinden kaynaklanır. Sık sık yemek yeme isteğiniz varsa, bu vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bir tür besin eksikliğinin bir belirtisi olabilir.

Birçok besin, sağlıklı bir cilt ve daha genç görünen bir cilt için hayati öneme sahiptir.

Kaliteli Protein Yiyin

Günlük cilt bakım rutininizin bir parçası olarak her gün kaliteli protein tüketmelisiniz.

Vücuttaki hemen hemen her hücre, saçımız, cildimiz, kemiklerimiz ve kaslarımız gibi proteinin yapı taşlarından beslenir. Kolajen üretiminde protein kullanılır. Kolajen cilde güç ve yapı kazandırır ancak yaşlandıkça parçalanarak sarkık, susuz kalmış cilt ve belirgin kırışıklıklara neden olabilir.

Sağlıklı ve genç görünen bir cilt için günlük cilt bakım rutininiz yeterli miktarda kaliteli protein tüketmeyi içermelidir. Günlük cilt bakım rutininize kaliteli protein eklemek en iyi yaşlanma karşıtı tedavilerden biridir.

Hayvansal protein – Beslenmenize balık, et, yumurta gibi yeterli kalitede protein kaynaklarını dahil etmek, kolajen seviyenizi güçlendirecek ve bu sayede cildinizi daha sıkı ve kırışıklara daha az eğilimli hale getirecektir.

Bununla birlikte, hayvansal protein açısından çok yüksek yiyecekler tüketen kişiler, bağırsak mikrobiyomlarında zararlı değişiklikler yaşayabilir. Araştırmalar, özellikle hayvansal protein olmak üzere çok miktarda protein tüketen kişilerin, kronik bir durum olan inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) risklerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Soya proteini, bağ dokuları için gerekli olan kolajeni oluşturmak ve sürdürmek için gerekli olan yüksek kaliteli proteini sağlayarak cilt sağlığını destekleyebilir. Soya izoflavonları, kolajeni serbest radikallerin neden olduğu hasardan korumak için antioksidanlar olarak da işlev görebilir.

Bol Bol Antioksidan Zengini Besinler Tüketin

Sağlıklı ve genç görünen bir cilt için meyve ve sebze gibi antioksidan bakımından zengin besinlerden bol bol tüketmek neden önemlidir?

Vücudumuzda serbest radikal denilen bir şey var. Vücudunuzun doğal fonksiyonlarının bir yan ürünü olarak ortaya çıkar. Ayrıca işlenmiş gıdaların tüketilmesi, gıdadaki kimyasallar, pestisitler, alkol, duman, kirlilik ve stres nedeniyle oluşur.

Çok fazla serbest radikal, ciltte iltihaplanmaya ve hasara neden olur, bu da kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve cildin sarkmasına neden olabilir.

Antioksidanların yaptığı bu serbest radikalleri nötralize etmektir. Antioksidanlar cildin kendini onarmasına yardımcı olur. İltihaplı cilt, cildin gençleşme sürecini engeller. Antioksidanlar iltihabı azaltarak cildin kendini onarmasını ve görünür hasarı düzeltmesini sağlar. C vitamini gibi bazı antioksidanlar, genç bir cilt için hayati önem taşıyan kolajen üretimini de uyarabilir.

Her Gün Omega-3 Zengin Gıdalar Yiyin

Omega-3 sağlıklı ve parlak bir cilt için olmazsa olmazdır. Cilde şu şekilde fayda sağlar:

  • Hidrasyonu artırmak için yağ üretimini düzenlemek
  • Kırışıklıkları önlemek için cildin yaşlanma sürecini geciktirmek
  • Cildin parlaklığını artırmak
  • Birçok cilt problemini hafifletmek
  • Cilt elastikiyetini artırmak

Her Gün Bol Su İçin

Bir yetişkinin vücudunun %60’ı sudan oluşur! Su, vücut ısınızı düzenlemek için cildinizden buharlaşır. Yeterince su içmek, sedef hastalığı ve egzama gibi çeşitli cilt sorunlarıyla savaşmanıza yardımcı olabilir. Bunu, sindirim sisteminizin toksinleri vücuttan atmasına yardımcı olarak yapar. Bu da sağlıklı ve parlak bir cilt için yardımcı olacaktır. Daha lezzetli hale getirmek için suyunuza taze meyve ve otlar gibi eklemeler yapabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dön
Hoşgeldiniz

Mineaderm

Takip Et ve Bizimle Sosyalleş
tr_TRTurkish