Güneş Bakımı ve Güneş Kremleri

Canlılar için yaşam kaynağı olarak ön planda olan güneş, insanlar için oldukça değerlidir. Ancak güneşin var olan zararlı etkenlerinden de mutlaka korunmak gerekir. Ciltte korunma işlemleri uygulanmadığı zaman, cilt yapısına bağlı olarak lekelenmeyle başlayan ve daha da ilerleyen ciddi sağlık problemleriyle karşılaşılır. Güneşin sadece yararlı etkilerinden faydalanarak sağlıklı bir cilde sahip olmak için güneş kremi ya da güneş losyonu gibi ürünlerin kullanılması cilt sağlığı için oldukça önemlidir.

Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlamak için bu ışınlardan oluşan lekelenme, deformasyon, kırışıklık ve en önemlisi de cilt kanseri gibi sağlık sorunlarına karşı koruyucu önlem almak adına güneş kremlerinden doğru ürünlerin tercihi yapılmalıdır. 

Cildin güneş ışınlarına maruz kalması ciltle arada koruyucu bariyer yoksa zarar verici bir boyuta ulaşır. Güneş ışınlarından en çok olumsuz etki eden UVA ve UVB ışınları, doğrudan cilde temas ettiğinde çeşitli deformasyonlar oluşturur. Bu nedenle özellikle bahar ve yaz ayları olmak üzere yılın her anında maruz kalınan güneş ışınlarından güneş kremi ya da güneş losyonları sayesinde korunma sağlanmalıdır. Sonbahar ve kış aylarında ise güneş kremi gibi ürünlerin yerine güneşe karşı vücudu koruyan cilt bakımı ürünleri de tercih edilebilir. 

Güneş Kremleri Sayesinde Cildinize Koruma Sağlayın!

Mevsimsel olarak özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının etkileri artış gösterir. Yaz mevsimi denildiğinde de akla tatil dönemi gelir. Bu dönemlerde bronzlaşmak ve güneşlenmek de uzun süre boyunca güneş altında kalmayı sağlar. Güneş altında kalma süresinin daha çok artış gördüğü bu dönemlerde zararlı ışınların cilt üzerinde oluşturduğu etkiyi kontrol altına almak her zaman daha sağlıklı sonuçlar verir. Bu aşamada ise kullanılan güneş kremleri de en uygun seçenek olur. 

Güneş, rüzgar, klorlu ya da tuzlu deniz suyu gibi karşılaşılan temasların sonucunda kuruyan cilde kaybettiği nemi geri kazandırabilmek için güneş sonrası bakım ve nemlendirici çeşitler ile cildin ihtiyacı olan bakımı sunabilirsiniz. 

Günlük Bakımınız için Güneş Kremleriniz Vazgeçilmez Olsun

Yılın her dönemi için güneşin etkileri oldukça belirgindir. Bu etkilerden olumlu ve olumsuzları vücudumuzun ayrıştırarak daha sağlıklı emilim sağlaması için güneş kremleri cilt bakımında vazgeçilmez olmalıdır. Güneş ışınlarının dik açıyla geldiği zamanlarda da aktif koruma sağlayan güneş kremleri sizi her zaman güneşe karşı bir sıfır önde tutar. 

Bu sebeple cildinizi sadece yaz aylarında değil yılın dört mevsiminde özel ihtiyaçlarınıza göre güneş kremleriyle beraber cilt sağlığınızı ilgili ürünler destekleyebilirsiniz. 

Cildinizin En İyi Dostu Güneş Kremleri

Cildine önem veren herkes için kremler vazgeçilmezdir. İnsan cildinin hassas ve gözenekli yapısı olduğundan güçlü bir korumaya ihtiyaç duyar. Cildin vücudu dış faktörlerden koruması sayesinde en büyük organ özelliği taşıması da cilt bakımının ne kadar gerekli olduğunu gösterir. İç ve dış yapısında yaşlanma gözlenen cildin, gözetim altına alınarak bakımının sağlanması ve kırışıklık gibi sorunların giderilmesi adına birçok ürün piyasaya sürülmektedir. Cilde doğru bakım uygulamak için atılacak bazı adımlar:

 • Yüz nemlendiricileri kullanmak, 
 • Bol su tüketmek, 
 • Dış etkenlerden korumak,
 • Doğru beslenmek.

Yaz mevsiminde tatil yapan çoğu kişi, güneşin en dik açıda olduğu zararlı ışınların etkisi altında kalır. Bu şekilde UV ışınlarının etkisi altında kalır. Bu ışınlardan korunmak için en iyi güneş bakım kremi markaları tercih edilmelidir. Böylelikle güneşin zararlı etkenleri de en aza indirgenmiş olur. 

Güneş kremleri, doğru kullanıldığında ve iki saatte bir yeniden uygulandığında yanıklara ve zararlı ışınlara karşı her zaman ultra koruma sağlar. Güneşten gelen UV ışınları cilde zarar vermekle beraber güneşin az olduğu bulutlu günlerde bile %80 yayılma nedeniyle yayılma gösterir. Vücutta;

 • El,
 • Kol,
 • Bacak,
 • Sırt, bölgelerine uygulanan güneş kremi çeşitleri kötü etkilerin azalmasına yardımcı olur. 

Güneş kremlerinin cilt üzerinde bölgesel olarak özelleştirilmiş türleri bulunmaktadır.

Örneğin, stick şeklinde krem ve jeller, göz çevresine uygun güneşe karşı özel kremler, derinin yaşlanmasına göre uygulanacak kremler ve cildin nemine göre ayarlanacak güneş kremleri mevcuttur.

Yaş ne kadar genç olsa bile tene değen ışınlar günden güne kendini belli eder. Kadınların bu noktada en çok tavsiye ettiği ürünlerden biri güneş kremleridir. Kadınlar bu noktada birbirinden farklı güneş kremi markalarından kendine uygun olanı tercih eder. Özelikle güneşe karşı cilt koruma kremlerinin içeriğinde olan;

 • Leke karşıtı güneş kremleri, 
 • Beyazlatıcı özelliğine sahip kremler, 
 • Nemlendirici özelliğe sahip kremler,
 • Bronzlaştırıcı etkiye sahip birçok krem satışa sunulmaktadır.

Güneş Kremi Kullanımı

Güneş ışınlarının yararlı yanları da insan vücudu için oldukça önemlidir. En önemli 3 büyük yararı ise:

 1. Güneş ışınlarının D vitamini ihtiyacını karşılamak, 
 2. Bağışıklık sistemini güçlendirmek,
 3. İnsan sağlığını korumaktır.

Bunların yanı sıra da dikkat edilmediğinde oldukça önemli zararları da mevcuttur. 

 • Etkili ışınlarından deri kanserleri, 
 • Erken yaşlanma,
 • Güneş lekesi.

Temiz ve parlayan bir cilde sahip olmak isteyen çoğu kişi güneş ışınlarına maruz kalmadan önce tenine uygun seçim yaptığı kremler ile koruma sağlar. Böylelikle güneşte kalma sonucunda oluşacak zararları en aza indirger. 

Güneş kremlerin kullanımı uzmanlardan gelen tavsiyeye göre açıklayacak olursak; 

 • Her iki saatte bir tene uygulanmalıdır, 
 • Terlemiş cilt ile temas edilmemelidir,
 • Kuru cilde sürülmelidir.

Kremlerin vücuda düzenli olarak uygulanması sonrasında, cildin kendini yenilediği ve koruma sağladığı görülmektedir. Zararlı ışınlara karşı koruma olmadığı durumlarda da ciltte lekelenmeler başlayarak durum ciddileşmektedir. Bu gibi sorunlara karşı güneş kremi yine bu durumu ortadan kaldırır ve sürekli kullanım sonucunda oluşan lekelerin de yok olmasını sağlar. 

Aslında birçok kişi güneş kremini yaz mevsiminde kullanmayı tercih eder. Ancak işin en doğru yöntemi ürünü sürekli kullanmaktır. Nedeni ise; UV ışınlarının kış mevsiminde de ortaya çıkması ve tene hücum etmesidir. Kış mevsiminde nemlendiriciler haricinde güneş kremlerini kullanmak da aynı etkiyi gösterirken diğer bir yandan güneş ışınlarından da koruma sağlar. Bu şekilde görülen sorunların üstesinden gelen güneş kreminin faydaları saymakla bitmez. 

 • Ölü deriyi canlandırmak,
 • Suya dayanıklılığı sayesinde yüksek koruma sağlamak, 
 • Vücudun almaması gereken kötü ışınları yaklaştırmamak
 • İnsan hayatını korumaktadır.

Bir kişinin bilimsel olarak yaşlanmaya başladığı yaş 24’tür. Bu süre içerisinde dış etkenlerden koruma sağlamak ise oldukça önemlidir. Bu sebeple vücudu koruma altına almalı ve koruyucu güneş kremleri kullanılmalıdır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dön
Hoşgeldiniz

Mineaderm

Takip Et ve Bizimle Sosyalleş
tr_TRTurkish